Телефон:  (098) 684 77 94    e-mail: babakytsya.shop@gmail.com

  Блог баби Куці Добірка цікавих матеріалів про мальовничі куточки, які варто побачити та про події, які хочеться відвідати, корисні поради які можна використати та деякі цікавинки що варто запам'ятати.

  Рідна земля

  28.03.2017

  Родина, рідна матуся, рідний батько, рідна земля, рідна мова, рідна пісня – корінь Роду і Народу. Святі слова про Україну – матір, неньку, страдницю, порадницю, заступницю – вчать любові до берегів, між якими з віків у віки тече ріка нашого краю.

  Перше слово – «мама»; перша пісня, усмішка, допомога – мамині; перший крок – до мами. Ми виростаємо і випурхуємо з рідної домівки, гасаємо світами, знайомимось і прощаємось, набираємось досвіду і наступаємо на ті ж самі граблі.

  Але всі стежки ведуть у рідний дім, рідний край, рідну Батьківщину. Тільки тут так смачно пахне хліб і співає на калині соловейко, тільки тут земля до обрію голубіє льоном і котить золоті хвилі пшениця, тільки тут рідне слово і щира розмова.

  А оскільки «спочатку було слово», то народна мудрість, народний світогляд і його життєва філософія найвиразніше відображені в стислих і дотепних прислів’ях, приказках, примовках, піснях:

  • - Там добре, де нас немає.
  • - Своя хата – рідна мати.
  • - У світі знайдеш усе, крім рідної матері.
  • - Як в полові зерна немає, так в чужині добра немає.
  • - Пішов красенем у світ, а повернувся сивий дід.
  • - Чужа сторононька без вітру шумить.
  • - Чужі люди не б’ють – та болить.
  • - Хоч хліб та вода – лиш би рідна сторона.
  • - Ліпше мої вбогі лати, ніж дорогі твої шати.
  • - Я не хочу панувати, піду в свій край загибати.

  Коштовність – той же діамант – це лише камінь і не може служити прикрасою без відповідної оправи. Людина також може розкрити свій потенціал, свої внутрішні поривання, своє світосприйняття лише в середовищі (і природному, і суспільному), яке співзвучне її внутрішньому світу.

  Мабуть тому так запала в душу розповідь (прочитана кілька років тому) про долю однієї 18-річної горянки, яка, силою обставин, як і багато інших сімей, змушена була вирушити на пошуки кращої долі і заробітку за океан. В незнайомому місті, загубивши маленького синочка, металась-кидалась молода жінка у вишитій сорочці вулицями, хапаючись за кожного перехожого, у відчаї заламуючи руки та голосячи – ні вони її не розуміли, ні вона їх – поки не потрапила у божевільню. Там вона замовкла. Спливали дні, місяці, роки, а вона все дивилась на білу чисту стіну. Що бачила її хвора уява? Може бурхливі потоки і кришталеві джерела, гостроверхі колиби і стрункі смереки рідних Карпат – ніхто не знає…

  І тільки через півстоліття прийшло прозріння. Був саме Великдень і в палату зайшла (як вона сама потім казала – ангел) дівчина з української діаспори з писанкою в руці і рідними з дитинства словами: «Христос Воскрес!»…

  Хотілося б, щоб все і закінчилось, як у казці, добре. Та, на жаль… Скільки було затрачено зусиль і часу, щоб легалізувати положення старенької (ні документів, ні роду-племені). І коли, нарешті, вона вийшла, то весь наш шалений ХХ вік звалився на її ослаблений мозок хмарочосами, ревом машин на автомагістралях, чужим і дивним одягом та … мовою. І вона знову повернулась туди, звідки щойно вийшла і замовкла вже до кінця…

  Чому так в Україні віддавна шанують птахів, які завжди щороку повертаються із вирію? І соловейко на чужині не співає, і ластівка та лелека вигодовують своє потомство на рідній землі. «Пташка з вирію на гніздо сідає, а блудний син додому вертає» - казали в народі. Можливо, в цьому наші предки вбачали таємничий зміст, свого роду послання: «Свій край – свій рай». На цій землі, що нас виростила, наші корені. І людина, яка всім серцем любить свою країну, втративши її (з примусу чи власної волі), як те дерево з підрізаним корінням – чахне та всихає.

  Сила і незламність українського народу у його любові. До Матері, до Родини, до Батьківщини.

  Nebokrayneba (2000 р.)  Повернутися до списку статей

  f banneri banner

  online banner

  Майстер-клас з гончарсва Крамниця баби Куці

  rushnyk 2017 banner  © 2017 www.babakytsya.com.ua Розробка сайту: студія Gloris